Ekonomi

Bakan Bilgin’den EYT müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren emeklilikte yaşlılar (EYT) hakkında konuştu. Tasarının ay sonunda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelebileceğini belirten Bilgin, ilk aylık ödemelerin Şubat veya Mart aylarında hesaplara geçeceğini kaydetti. Bakan Bilgin, vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) sunduğu EYT ile ilgili tüm evrakların bir ay içinde sonuçlanacağını belirterek, “Cumhurbaşkanımız talimat verdi ve ‘Bu sorunu kökten çözün’ dedi. Cumhurbaşkanımızın büyük desteği, Türkiye’nin gücüdür.” dedi.

ORTALAMA YAŞ 49.9

EYT’den yararlanacakların yaş ortalamasının 49,9 olduğunu anlatan Bilgin, “Bu bizim için avantaj ve sürdürülebilir bir durum. EYT’den yararlanacak kişi sayısı şu anda 2 milyonu geçti. şubat sonu bu sayı 2 milyon 250 bin kişiye ulaşacak bunların 600 bini devlet memuru devlet memurlarının ortalama maaşı en düşük 11 bin lira şu an ortalama 13 bin civarında olacak yani cazip bir sebep yok Hızlı emekli olmak için ilk etapta 51 bin kişinin kamuda emekli olacağını düşünüyoruz yani kamuda 500 bin kişinin emekli olmayacağını düşünürsek aylık EYT bağlanacak kişi sayısı azaltmak.”

Bilgin, kamu çalışanlarının yanı sıra EYT’ye hak kazanan ancak yüksek maaşlarını kaybetmemek için emekli olmak istemeyen kalifiye personel olduğunu belirtti. Alım, “Örneğin büyük şirketlerde çalışan vasıflı işçiler işverenleriyle oturup anlaşacaklar. Ya emekli olmayacaklar ya da işveren onlara ‘tarihteki rakamlara göre kıdem tazminatınızı vereceğiz’ diyecek. emekli ol, şimdi emekli olma’. Dolayısıyla emekli olmayacaklar olabilir. Emekli olacakların sayısı yarıya inmese bile 10’a yaklaşacağını düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu